Какви вреди има от приема на чай от маточина. Мнения и ползи. Как се прави, за по-малко странични ефекти. Комбинация с мента, глог, валериан.
Маточината е лекарствено растение. То се използва от официалната медицина, което е признание за неговата сила и ефективност. Като всяко действено средство, маточината поражда и желани, и нежелани ефекти.
Фармакологични действия на маточина | |
---|---|
Сфера на въздействие | Конкретно |
Психика и емоции | успокоява, отпуска конвулсии и спазми, позиви за повръщане |
Антипатогенно | потиска бактерии, вируси и възпалителни прояви |
За храносмилането | подобрява усвояването на храната, меко стимулира жлъчката, възстановява сапрофитната флора на червата и секрецията на силателни ензими |
Нервна система | благоприятства функционирането й чрез витамини, вкл. В1 и В2, микроелементи, вкл. калий |
Сърдечно-съд. система | нормализира сърдечната дейност и тонуса на съдовете, оказва изразен противохипоксичен ефект, действа антиаритмично |
Полова система | отстранява леки прояви на дисменорея, прояви на токсикоза през бременността, климактерични разстройства, нормализира мъжките полови жлези |
Дихателни пътища | подобрява дренажната функия на епителя по дихателния път, разрежда секретите, облекчава отделянето им с кашляне |
Външно, върху кожата | обезболява, успокоява възпаление, сърбеж, обеззаразява |
Чай от маточина, вреди
Негативите от маточина обикновено се описват накратко. Те звучат така: риск от реакции на повишена чувствителност, сънливост, вялост, отпуснатост.
При задълбочаване в темата ще видим и други, останали скрити ефекти.
Физически странични ефекти
- Повишен апетит. Маточина е билка, която се дава за повишаване на апетита. Ако детето е злоядо, му приготвят чай от маточина, невен и копър. Но ако човек се радва на здрав апетит, редовното приемане на маточина може да го тласне към нежелателен глад и дори проява на лакомия.
- Възможно гадене и повръщане. Тези реакции са възможни при приемането на което и да е биоактивно вещество. Те са описани във всяка лекарствена листовка и етикет на хранителна добавка. Доколко реален е рискът? Това зависи от индивидуалната поносимост.
- Болки в корема. Те се пораждат от метеоризъм или оригване. За щастие билката не поражда спастична коремна болка, защото тя действа обратно – отпуска спазмирани мускули и успокоява гладките мускулни влакна.
Мнения за чай от маточина
Възприема се като благотворно и безопасно средство. За малки бебета се поставя на второ място след лайката или на трето след чая от шипка.
Съдържание:
Майките от форума БГ-мама го търсят за успокояване на детето в периодите на поникване на зъби, при боледуване и други случаи на извънредна нервност. Родителите предпочитат да намерят решение с билка, отколкото да дават таблетки.
По-предпазливите предпочитат контролирана дозировка в лицето на чая с маточина на Хип (HIPP). А най-предпазливите въобще се боят да дават билки, защото могат да се окажат по-силни от очакваното или се боят от негативни явления.
ВАЖНО: Вижте още мнения за вредите и ползите от чай от маточина, оставете и своя отзив за страничните му ефекти или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Неврологични странични ефекти
- Замаяност при предозиране. Този ефект е възможен при прекалено честа употреба на чая и при големи количества. Нормално се говори за обща слабост.
- Намалена бдителност и реакция. Всички отпускащи съединения намаляват концентрацията и степента на изостреност на вниманието. Намалява работоспособността. Маточината съдейства за постигането на цялостен релакс, който може да се изрази и по този начин.
- Приспиване. Маточината има сънотворен ефект. Някои я приемат за подобряване на съня. Ето защо сънливостта не винаги е страничен ефект, а напротив – желан и търсен.
- Главоболие. Маточината е приема при главоболие, вкл. съдово – мигрена, при замайване и усещане за тежест в главата. А възможно ли е вместо да помогне, билката да породи главоболие+ Това се споменава от разни източници. Според нас е по-скоро теоретична възможност, отколкото клиничен опит.
Погледнете и ТУК: Силни приспивателни без рецепта. Класация, топ 10. Чаят Демир бозан без странични ефекти.
Чай от маточина – вреди за белите дробове
Сушена маточина във възглавницата облекчава дишането. Етеричните изпарения отварят дихателния път и го успокояват. А какви вреди би нанесла върху дишането?
- Затруднено дишане или хрипове. Подобни нарушения са крайно редки за маточина. Възможността от тях се приема на теоретична основа.
- Тежест в гърдите не е дихателен, а сърдечен симптом. Възниква при предозиране на лекарствени растения и като правило се съпровожда с екстрасистоли и тахикардични нарушения от страна на предсърдията и сърдечните камери.
Кожни реакции от чай от маточина
- Реакции на свръхчувствителност – това е индивидуален отговор на пациента и той може да е негативен спрямо което и да е активно биологично вещество, маточината не е застрахована;
- Алергични реакции – при маточината те са леки, неизразени и бързо отминават. Причината е, че билката действа щадящо на организма. Реакции на отхвърляне възникват при предозиране, което се случва крайно рядко.
- Кожни раздразнения и обриви като алергичен отпор на активните съставки – най-честа форма на алергичен отпор спрямо биоактивното вещество. Регистрирани са случаи на уртикария и на зачервяване на кожата с появата на сърбеж. Тези реакции са бързо преходни.
Противопоказания на чай от маточина
Единственото противопоказание, което се изписва на аптечните препарати с маточина, е повишена чувствителност към билката.
Медицински състояния
- Заболяване на щитовидната жлеза. Билката инхибира тиреотропния хормон и намалява секрецията на другите хормони, произвеждани от жлезата. В резултат се забавя нейното функциониране. Това е благоприятен ефект (и лечебен) при хипертиреоза и базедова болест, но е опасно (негатив) при принципно ниска хормонална активност.
- Хипотония. Маточината има антихипертонично въздействие. Тя отпуска мускулите, премахва спазми и прекалено висок тонус на съдовите стени. В резултат налягането на кръвта спада и стойностите се нормализират. Това е благоприятен ефект (и лечебен) при хипертония, но е опасно (негатив) при ниски стойности – хипотония.
- Глаукома. Заболяването е свързано с нарушения на съдовата регулация в окото. Болните зле понасят външни влияния и промени, като в отговор вътреочното им налягане се колебае. Противопоказано им е да приемат големи количества течности (макс 1.5 л) и също така не трябва да се прекалява с чайовете, вкл. билкови.
Специални състояния и популации
- Бременни жени – разрешен е чай от маточина като естествено средство за овладяване на нервите и успокояване, както и за пречистване – детокс с цел намаляване на проявите на токсикоза. Ограничението е в количеството – максимално 2 чашки на ден. Предозирането поражда някои опасности.
- Кърмещи майки – както при предходната рискова група, и тук няма принципна забрана, а ограничение в количеството. Няма изследвания за преминаването на маточина през плацентарната бариера.
- Деца под 12 години получават маточина само по показания (назначение на специалист).
- Хора, планирани за операция – спрете употребата на чая 2 седмици преди вмешателството. Съществува мнение, че билката утежнява овладяването на кръвоизливи, ако такива се случат на операционната маса. В действителност това не е доказано. Обратно, има изследване на ПМС, което показва, че маточината не увеличава тежестта и продължителността на менструалното кръвоизтичане.
Предупреждения за употреба
При правилно приготвяне, маточината показва всичките си най-добри качества, а рискът от негативни явления се намалява.
Около 2 – 3 грама суха и смляна билка (равнява се на 1 с. л. ) се поставя в съд, попарва се с 200 мл вода, закрива се с капак и се нагрява на водна баня за 15 минути. Охлажда се на постоянна температура 45 мин., прецежда се. Растителният остатък се оцежда. Обемът на настойката се допълва с преварена вода до 200 мл.
Доза
Напитка, приготвена по гореописаната рецепта, се приема по следната схема: дози от 70 или 100 мл се изпиват 2 или 3 пъти дневно, за предпочитане 1 час след храна. Курс на лечение 3 – 4 седмици.
Не консумирайте повече от 2 чаши дневно
Маточината изглежда безобидна, но не трябва да я приемаме за заместител на водата. Максималната дневна доза от напитката е 2 водни чаши.
Още нещо интересно ТУК: Кой е най-добрият антидепресант, от който не се пълнее? От кои 5 антидепресанти се отслабва?
Не трябва да се използва повече от 6 месеца
Маточината се приема до 4 седмици по интензивна лечебна схема и до 6 месеца в периодичен, но често повтарящ се порядък.
Още информация и източници на английски: Топ вреди от чай от маточина; * Странични ефекти на чая от маточина.
Лекарствени взаимодействия
Маточина увеличава действието на медикаментите с въздействие върху ЦНС (мозъка), например сънотворни и обезболяващи. Усилва ефект от лекарствата за хипертония.
Това обстоятелство рядко не се посочва върху продуктите с маточина, няма и добро описание на противопоказанията. Реално това се дължи на липсата на задълбочени клинични изследвания върху лечебното растение.
Рискови съчетания
- Седативни лекарства със синтетично или растително съдържание като Седатон, Седатиф ПС, Леваксан, Атаракс и др. Дори по-безобидните медикаменти сумират въздействието си с това на маточината и могат да се окажат по-силни от желаното. Резултатът ще бъде вялост, отпуснатост, намалени реакции, риск на пътя при шофиране, риск при упражняване на някои професионални задължения.
- Лекарства за щитовидната жлеза като Тирохелп, Сарита и др. също не трябва да се съчетават с чай от маточина. Възможно е техните ефекти да се противопоставят и да се компрометира лечебната схема.
- Барбитурати като Фенобарбитал, Белергамин и др. от същата група – абсолютно е забранено да се пият заедно с други успокоителни. Самите те са прекалено силни (отпускат ги със зелена рецепта) и не трябва действието им допълнително да се подсилва.
- Лекарства, повлияващи серотонина като Флуоксетин, Сертралин, Есциталопрам и др. Това са медикаменти, които задържат по-високи нива на серотонин в кръвта. В резултат се получава тонизиране, енергизиране, антидепресивен ефект. Приемането на големи количества маточина може да измени въздействието и да се създаде ефект, подобен на този от приемането на непрецизирана, твърде висока доза.
Вижте и ТОВА: Какво да пием за бодежи в сърцето? Какво да правим при болки в сърдечната област?