Точно какво дразни вестибуларния апарат – видове проблеми и нарушения и техните причини. Симптоми, лечение и упражнения
Вестибуларният апарат е орган, разположен във вътрешното ухо. Отговаря за ориентирането в пространството.
Състои се от три полукръгли канала, в края на които са разположени ампули с течност и рецептори, покрити с желирана субстанция. Когато наклоним глава, движението се предава – първо на течността в ампулите, от нея към гела и оттам – към власинките – рецептори. Мозъкът получава сигнал, че положението на тялото се е променило.
Вестибуларният анализатор снабдява ЦНС със специфична информация за осигуряването на четири основни функции (таблица).
Защо имаме вестибуларен анализатор | |
---|---|
Функция | Задача |
Ориентация | поддържа обща ориентацията на тялото спрямо вектора на гравитацията |
Равновесие | осигурява равновесие на движенията и позицията на тялото |
Вегетативна система | пренастройва вегетативните функции спрямо промененото положение на тялото |
Зрение | стабилизира погледа |
Какво дразни вестибуларния апарат. Причини
Причините са два типа – болестни и ситуационни. Вторият тип се проявяват при напълно здрави хора и са свързани с начина на живот. Болестните причини излагаме според тяхната честота.
Съдържание:
Проблеми с вътрешното ухо
Интензивен връщателен световъртеж е типичен симптом на заболявания на вътрешното ухо – орган, който отговаря за слуха и равновесието, като:
Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж. Причина за него е изместване на отолитите – миниатюрни кристали на повърхността на клетките на вътрешното ухо, и изменение на хидромеханиката на течностите във вътрешното ухо. Проявява се с внезапни, кратки, но силни епизоди на световъртеж при изменение на положението на тялото.
Болест на Мениер. Наблюдава се увеличаване на обема на течностите във вътрешното ухо и повишаване на налягането в тях. Появяват се рецидивиращи пристъпи на прогресираща глухота, по-често едностранна, шум в ухото и световъртеж. Причините докрай не са ясни.
- Възпаление (лабиринтит).
- Травма (акустична, механична, баротравма) на вътрешното ухо.
Съдови заболявания на мозъка
Световъртежът може да се поражда от нарушено кръвоснабдяване на мозъка при:
- Атеросклероза – образуване на плаки и нарушаване на мозъчното кръвообращение. На ранни стадии се проявява със световъртеж, умора, раздразнителност, трудна концентрация;
- Хронична исхемия – прогресиращо влошаване на кръвния оборот в мозъка. Страда се от световъртеж, главоболие, нарушена координация, влошаваща се памет общо психологическо състояние.
Обемни вътречерепни образувания
Поражда се от образувания в главата като неврином на слуховия нерв, от възпалителни поражения на малкия мозък и др.
Сърдечно-съдови изменения
Най-често съпровожда нарушения на ритъма – аритмии, тахикардия, брадикардия, изменения на налягането (хипо и хипер), сърдечна недостатъчност.
Дегенерация на гръбнака
Световъртеж често се среща при пациенти с проблеми в шийните прешлени – остеохондроза, хернии, артроза. Симптомът се поражда от затруднено постъпване на кръв към мозъка поради притискане на гръбначните артерии.
Други заболявания и вирусни инфекции
Световъртежът е симптоми при ред неврологични и психически патологии като Паркинсон, мигрена, Алцхаймер, анемия. Съпровожда инфектирания от типа на варицела и херпес.
Лекарства, натравяне
Много лекарства причиняват световъртеж. Сред първите заподозрени са антибиотици, диуретици, нестероидни противовъзпалителни (диклофенак, ибупрофен и др.), противотуморни препарати (за химиотерапия), инхибитори на ангиотензин-превръщащия ензим (еналапри и др.), антидепресанти, противомаларийни препарати, блокери на калциевите канали (нифедипин и др.). Виенето на свят е нежелателен ефект, описан в листовките и проявяващ се с различна честота.
Травма на главата и особени позиции
Има термин – посттравматичен световъртеж. Това е от най-честите симптоми на черепно-мозъчна травма. Среща се при съчетани травми на главата и гръбнака.
Вижте и ТОВА: Виене на свят в легнало положение. Световъртеж при обръщане в леглото и при лягане.
Провокатори на световъртеж има в ежедневието. Някои са моментни, внезапни, други действат с натрупване, те са свързани с начина на живот.
- Силен стрес в живота, тревожност – предизвиква психогенен световъртеж. Представлява функционално разстройства поради преживявания. Характеризира се с неустойчивост, тежест в главата, загуба на равновесие. Изпитва се страх, паника. Няма органични причини;
- Промени в барометричното налягане – артериалното налягане се уравновесява с атмосферното. Това позволява на човек да се чувства добре в ежедневието. Но има периоди, в които атмосферното налягане рязко спада, което поражда дискомфорт;
- Диета и хранене, навици. Тютюнопушене, кафе. Нерядко световъртеж възниква при отслабване, гладуване и строги ограничителни диети. Причината е рязко спадане на нивото на глюкозата. Същото изпитват диабетиците при хипогликемия. Негативно влияние оказват никотина, кофеина и други стимуланти. Те превъзбуждат ЦНС и карат мозъка да изключи някои системи, за да ги предпази;
- Фактори на средата и начина на живот – появява се в случаи на лъжливо възприятие на мозъка. Например при пързаляне, при возене на въртележки и други атракциони, които нарушават адекватното възприемане на околната обстановка;
- Хормони, недостатъчно сън – при жените се наблюдава в периоди на резки хормонални промени като менструация, бременност, климакс. Половите хормони влияят на функционирането на мозъка. Безсънието и световъртежът са свързани и физически, и психологически.
- Много четене, пътуване – някои хора са по-чувствителни и получават симптоми на морска болест при по-леки разтрисания и колебания, например при возене в автомобил. Четенето по време на път също разстройва възприятията. Нервната система може да се тренира с цел адаптиране към новите условия.
Симптоми на видовете проблеми с вестибуларния апарат
Главният признак на вестибуларно нарушение е световъртежът. Пристъпите се съпровождат с други прояви, по-често или по-рядко проявяващи се в различни конфигурации.
Съпътстващи симптоми:
- Усещане за въртене на предметите около болния;
- Пристъпи на повръщане;
- Диария;
- Замъгляване на зрението;
- Нарушения на сърдечния ритъм;
- Скокове на артериалното налягане;
- Спадане на телесната температура;
- Периодично изменение на размера на зениците;
- Неустойчива походка;
- Намаляване на остротата на зрението;
- Мушички пред очите;
- Потискане на съзнанието;
- Пристъп на мигрена;
- Нарушение на речта;
- Бледа кожа на лицето;
- Усилена работа на потните жлези;
- Тревога;
- Тремор на ръцете;
- Нистагъм;
- Неустойчивост в изправено положение, при сядане състоянието се подобрява;
- Нарушена концентрация на вниманието;
- Влошаване на слуша, шумове;
- Хронична умора;
- Хипотония на мускулите.
След пристъпа всички тези прояви изчезват.
Лечение на вестибуларния апарат с лекарства
Истинското вестибуларно виене на свят възниква при поражения на вестибуларния анализатор. На първи план излиза симптоматичното лечение с цел купиране на пристъпа. Нататък се търси компенсация на вестибуларната функция – вестибуларна рехабилитация.
При световъртеж, причинен от друго заболяване, лечението се насочва не към симптома, а към провокатора – основната патология. С овладяването й изчезват и епизодите на виене на свят.
Ключови медикаменти в терапевтичните схеми са антихолинергични средства, антихистамини, бензодиазепини и средства против повръщане.
- Антихолинергичните препарати потискат активността на централните вестибуларни структури. Те не намаляват вестибуларния световъртеж, но предотвратяват прогреса му;
- Антихистамините притежават същите антихолинергични свойства, както описаните по-горе и се изписват със същата цел;
- Бензодиазепините усилват потискащото влияние на ГАМК върху вестибуларната система, с което се обяснява ефекта им при световъртеж. Дори в малки дози тези препарати са силно ефективни, но имат и значителни негативи;
- Лекарства срещу повръщане – помагат при остър пристъп. Намаляват повръщането, причинено от вестибуларни разстройства.
Продължителността на използване на вестибуларни супресори и препаратите против повръщане е ограничена, тъй като те забавят вестибуларната компенсация. Препоръчва се използването им максимум за 2 – 3 дни.
Народни рецепти
При възникване на световъртеж у дома направете следното:
- Седнете и фокусирайте поглед в една точка;
- Разхлабете дрехите си, да не притесняват;
- Не правете резки движения, не променяйте положението на тялото;
- Осигурете си свеж въздух;
- Сложете на челото прохладен компрес;
- Разтрийте слепоочията с амоняк;
- Измерете си кръвното, може да е ниско или високо;
- Хапнете, ако отдавна не сте яли;
- Изпийте чашка сладък силен чай;
- Измерете температурата и пулса си.
Природни средства, които помагат: сушен цвят на червена детелина, сироп от глухарче, лист живовляк, ламинария на прах, оцет с мед.
Чай Демир бозан
При зачестяване на епизодите на световъртеж се препоръчва билковият микс Демир бозан. Негово преимущество е, че помага и преди диагностициране на проблема. Билките въздействат спрямо основните причинители на този симптом.
Демир бозан оказва изразен ефект дори върху най-тежката причина за световъртеж – съдовата. Чаят почиства съдовете от плаки, подобрява качествата на кръвта и възстановява правилния й оборот през мрежата. В резултат се възстановява снабдяването на мозъка и другите органи. Профилактира тромбообразуване.
Отделно билките в сбора лекуват вътрешното ухо при инфекциозни, възпалителни и функционални изменения. Демир бозан успешно отстранява шум в ушите и друга симптоматика.
Чаят влияе положително и на страничните симптоми като кр. налягане, изпотяване и др.
Още по темата ТУК: Бабини рецепти против световъртеж. Как излекувах световъртежа. Билки за вестибуларния апарат.
Ябълков оцет за световъртеж
Напитка от оцет и мед тушира и двата вида световъртеж. В чашка преварена вода се слагат 2 ч. л. ябълков оцет и 1 ч. л. мед, разбъркват се и се оставят да престоят 1 нощ. Сутринта се изпиват на гладно. Курс 12 дни.
Упражнения за вестибуларния апарат
Вестибуларната рехабилитация ускорява компенсацията на вестибуларната система и създава условия за по-бързата й адаптация към уврежданията. Това е сложен процес на пренастройване на много връзки. За него помага гимнастика, включваща упражнения с движения на очите и главата, а също и трениране на походката.
Гимнастиката е показана при стабилни, непрогресиращи увреждания. Започва се веднага след купиране на епизода на остър световъртеж. В началото е възможен значителен дискомфорт.
Програмата и конкретните упражнения се назначават от лекар спрямо патологията и нейния стадий на развитие. При правилно назначени упражнения 50 – 80% от болните постигат отлична компенсация.
Има лекарство, които ускорява компенсацията – това е пирацетам (Ноотропил).
Упражнения за наместване на кристалите в ухото
Маньовър на Епли е упражнение за доброкачествено пароксизмално позиционно виене на свят. Това състояние възниква зарази разместване на миниатюрни отлагания от калций вътре във вестибуларната система. Те помагат на мозъка да се ориентира в пространството.
Когато кристалите се преместят от местата си, те пораждат фалшиви сигнали и настъпва световъртеж. Защо и как се случва това, не е съвсем ясно. Но едно упражнение „намесва“ кристалите на мястото им.
Маньовърът на Епли се изпълнява по три пъти на ден. Той се усвоява при физиотерапевт и после се прави самостоятелно у дома. Няма да го описваме, упражнението е демонстрирано в следното видео.
Видео: Упражнението на Епли за връщане на кристалите по местата.
Упражнения за врата при замайване
- Изтеглете с натиск врата и главата нагоре и отпуснете – 10 пъти;
- С натиск завъртете главата до крайно положение наляво и върнете в изходна позиция. Изпълнете и вдясно – 10 пъти;
- Отпуснете с натиск главата надолу, докато брадичката докосне гърдите – 10 пъти;
- Бавно, с натиск отметнете глава назад и върнете – 10 пъти.
Подобрение не настъпва от 2 – 3 дни изпълнение, но ако упражненията се правят ежедневно с времето се постига устойчив резултат.
На какъв лекар се ходи за вестибуларния апарат
Ако сте забелязали нарушения във вестибуларното състояние, консултирайте се със специалист – невролог.
Непременно вижте и ТОВА: Психогенен световъртеж и виене на свят от нерви. Лечение и лекарства. Замайване от стрес.