За какво се използва Вертимед? Колко време се пие лекарството. Мнения и заместители на Вертимед 16 и 24. Бетасерк по-добър ли е? Цинаризин, Флунаризин, Вертигикс, Вертигохил, Кавинтон Форте, Вестибо
Вертимед е представител на лекарствата с бетахистин – активно вещество, което подобрява кръвообращението във вътрешното ухо като отпуска прекапилярните сфинктери на кохлеята и лабиринта.
Наименования с бетахистин към II.2025 | |
---|---|
Лекарство / производител | Форми и концентрации |
Бетасерк Майлан | таблетки 16 мг, 24 мг, диспергиращи 24 мг |
Бетастад Стада | таблетки 16 мг, 24 мг |
Вертимед Медокеми | таблетки 16 мг, 24 мг |
Колко време се пие Вертимед
Вретимед се назначава на курсова терапия от порядъка на 60 – 90 дни, има случаи на още по-продължителен прием. Най-малкият срок е 30 дни, за които препаратът напълно разгръща своето въздействие върху структурите на вътрештното ухо.

Вертимед е медикамент за кръвообращението във въртрешното ухо като част от кръвоснабдяването в главата
Мнения за Вертимед от БГ Мама и др.
Има окуражителни изказвания за Вертимед във форумите и фейсбук. Една пациентка споделя, че световъртежът й е спрял незабавно, но останало леко замайване. Лекарят я успокоил, че подобен тип изменения се повлияват по-бавно. В група за световъртеж коментират, че предпочитат Вертимед пред Бетасерк. Вълнуват се от моментното изчезване на препарата преди 8 – 9 месеца и споделят места, на които все още се намира.
Съдържание:
В БГ-мама са забелязали, че Вертимед съдържа лактоза. Това се възприема като минус поради множеството пациенти с чувствителност към лактоза. Впрочем междувременно са спрени всички останали препарати с бетахистин, в чийто състав също е имало лактоза.
ЦЕННО: Вижте още мнения за Вертимед 16 и 24, оставете и своя отзив за лекарството или попитайте ТУК, в нашия форум с автентични коментари за лечение на заболявания на ухото и вестибуларния апарат!
За какво се използва Вертимед
Вертимед лекува световъртеж – вестибуларен (вертиго) и като последствие от други заболявания. Изписва се при Мениер за третиране на замайване и гадене, при шум в ушите и намаляване на слуха. Лекарството увеличава притока на кръв към капилярите в ушния апарат.
Прием на Вертимед 24
24 мг е концентрацията за активно лечение. С него се постига максималната доза, която е 2 таблетки или 48 мг. С максималната доза се третират остри състояния с цел бързо възстановяване на нормалното кръвно оросяване на вътрешното ухо. При световъртеж с шум в ухото специалистите предпочитат висока доза бетахистин, за да се възстанови слухът.
Прием на Вертимед 16
16 мг е концентрация за продължаващо лечение, след като острото състояние е преминало. С по-ниска доза курсът може да продължи 2 – 3 месеца. Вертимед 16 се предпочита при заболяването на Мениер, което се третира медикаментозно в продължителен срок (над 3 месеца).
Странични ефекти от Вертимед
Най-сериозният риск е да се развият симптоми на отхвърляне на медикамента. Алергичните реакции са стандартните – зачервяване, обрив, сърбене, възпаляване на кожата, отичане на тъканите на лицето (по-опасно е отичане в устата и гърлото), срив на артериалното налягане и затрудняване на дишането. При такива реакции Вертимед се спира незабавно и се търси мед. помощ.
- Реакции с честота 10% са гадене, диспепсия, главоболие;
- Редки реакции са повръщане, коремна болка и подуване.
Колко дълго може да се пие?

Параметрите на таблетките Вертимед с цени на фарма веригата Фрамар
Вертимед дава първи резултати след няколко дни прием, а към 15-я ден пациентът получава стабилен ефект. В общия случай симптоматиката се отстранява напълно след около 1-месечен прием. При успех лечението се прекратява след около 2 до 3 месеца. При някои диагнози като Мениер е необходим прием над 3 месеца.
Заместител на Вертимед, аналози, съчетания
В последните години напуснаха българския пазар 8 лекарствени наименования с бетахистин. Напълно беше спряна най-малката дозировка от 8 мг. Към февруари 2025 г. са налични два аналога на Вертимед – Бетасерк и Бетастад. Пациентите търсят и други, познати им наименования като Вестибо и Акувер, но се налага да се пренасочат към наличните медикаменти.
Бетахистин има заместители, главно препарати в подкрепа на кръвообращението в главата / мозъка. При вестибуларни и слухови нарушения се назначават съдоразширяващи медикаменти от типа на цинаризин, флунаризин, винпоцетин. За някои пациенти се намира решение с психоактивни лекарства като диазепам.
Бетасерк или Вертимед?
Бетасерк е популярен препарат за лечение на слуха и равновесието. Той е аналог на Вертимед – има същото активно вещество и поражда идентични резултати. В два детайла Бетасерк има предимство.
Бетасерк в голямата си доза от 24 мг се произвежда допълнително като диспергираща таблетка. Тази таблетка се топи в устата и е удобна за приемане в движение. Само Бетасерк произвежда бетахистин в диспергиращи таблетки, останалите производители правят само обикновени таблетки.
Другото е, че Бетасерк не използва лактоза за разлика от Вертимед. Бетасерк е предпочитаният медикамент за пациенти с непоносимост към лактоза.
Цинаризин
Цинаризин е заместител с по-общо влияние върху кръвообращението в главата. Той влияе не само на вътрешното ухо (като Вертимед), но и на целия мозък.
Цинаризин е най-добрият аналог на бетахистина. Той ефективно потиска реакциите на вестибуларния апарат и противостои на свиване на кр. съдове в ухото. Увеличава оросяването на вътрешното ухо.
Цинаризин работи по свой, различен от Вертимед механизъм. Вертимед въздейства чрез хистаминовите рецептори, а цинаризин – чрез калциевите канали. Това позволява двете лекарства да се съвместяват.
Вижте и ТОВА: Мнения за Цинаризин. Какво лекува и колко време се пие? Бетасерк по-хубав ли е?
Чай Демир бозан за траен ефект
Нехимическо решение за световъртеж и други вестибуларни нарушения е билковата комбинация Демир бозан. Тя дава безукорни резултати в овладяването на световъртеж и шум в ушите. Използва се при Мениер и други диагнози.
Някои пациенти използват Демир бозан като помощник към лекарственото лечение. Заедно с билките медикаментите дават по-бърз резултат, по-бързо го стабилизират и овладяват симптоматиката. Демир бозан позволява да се съкрати лекарствения курс, което пази бъбреците и черния дроб.
Демир бозан има самостоятелно лечебно значение при световъртеж по психогенни причини. В такива случаи специалистите изписват не бетахистин, а психогенни медикаменти. Демир бозан по-безопасно третира стреса и нервното напрежение, които в много случаи са причина за световъртежа.
Какво прави чаят при психогенен световъртеж: успокоява, балансира психиката, отстранява патологични изменения в емоционалната сфера, лекува тревожни разстройства и депресия.
Още нещо интересно ТУК: Бабини рецепти против световъртеж и билки за вестибуларния апарат.
Вертигохил
Вертигохийл е хомеопатична алтернатива. Най-изразено действие оказва при световъртеж поради атеросклероза. Намалява честотата, силата и продължителността на пристъпите на замайване. Дава резултати сравнително бързо, след кратък прием.
Вертигикс
Лечебното вещество цинаризин се произвежда в чист вид под оригиналното име (Инбиотех, Софарма, Фарма Дупница, Антибиотик) и в комбинация под името Вертигикс и Арлеверт.
Във Вертигикс и Арлеверт цинаризин се съчетава с дименхидринат, който ги прави още по-ефикасни при световъртеж и вестибуларни промени. Медикаментите се използват като адекватен заместител на бетахистиновите лекарства и се назначават при идентични показания.
Флунаризин
Флунаризин е като цинаризин – въздейства върху всички кръвоносни съдове в мозъка, включително на вътрешното ухо. Той има по-широко въздействие от Вертимед, но се използва като негов заместител за проблеми на вестибуларния апарат.

Водещо показание за избора на флунаризин е мигрена, а същинския световъртеж е на второ място
Кавинтон форте
Кавинтон е медикамент с винпоцетин. Винпоцетин активизира кръвоснабдяването на мозъка и по този способ отстранява породени от недостатъчния кислород усложнения. Използва се при атеросклероза, психически и неврологични диагнози, при проблеми с УНГ и др.
Както цинаризин и флунаризин, така и винпоцетин въздейства върху вътрешното ухо, наред с останалите тъкани в главата. Той се използва за заместител на бетахистиновите лекарства, а може да се комбинира с тях за по-бърз и силен ефект върху симптомите.
Вестибо
Вестибо е едно от лекарствата с бетахистин, което е оттеглено от аптеките. Той се произвеждаше от компанията Тева в пълния набор дозировки, вкл. от 8 мг.
Погледнете и ТУК: Спиране на Бетасерк. Вестибо по-добър ли е? Мнения и колко време се пие?